Baroka orķestris

Collegium Musicum Riga 

 
Īpaša prioritāte ir mūsu pašu Latvijas teritorijā sarakstītā 17. un 18. gs. mūzika, kuru diriģents Māris Kupčs ar nerimstošu interesi meklē arhīvos gan Latvijā, gan citur Eiropā. Iestudēti vairāki ievērojami pirmatskaņojumi - J.A.Hillera opera Medības,  Latviešu kantāte Ta Simtaa Dzeesma, G. M. Tēlemanis Wie bin ich doch so herzlich froh, G. F. Tēlemanis Missa sopra Ein Kindelein so löbelich, Fr. Ā. Feihtnera Cyrrus und Casandea, J.V. Mēdera Mateja pasija, J. T. Perle kantāte 98.psalms un daudzi citi skaņdarbi, kas bez šiem meklējumiem būtu zuduši nebūtībā. Tāpat atskaņoti arī visu laiku populārākie baroka mūzikas šedevri- J.S. Baha kantātes (21., 36., 62., 106., Kafijas, Zemnieku), 1. svīta orķestrim, G.F. Hendelis Wassermusik, A.Vivaldi Koncerts fagotam ar orķestri un daudzi citi. Pildām nevalstisko konsultāciju centra funkcijas, konsultējot par ornamentiku un izpildījumu. Šāds baroka orķestris ar vēsturiskajiem instrumentiem un vēsturisko atskaņošanas praksi ir  vienīgais Latvijā un Baltijā.


Baroka orķestra Collegium Musicum Riga nosaukums aizgūts no orķestra, kurš darbojies Rīgā 17.gadsimtā. Mūziķus gan toreiz, gan tagad vieno kopīga aizraušanās un mīlestība pret baroka mūziku. Mūsdienu orķestri 1990.gadā dibinājis Māris Kupčs, kurš ir Latvijā mērķtiecīgākais baroka un klasicisma mūzikas pētnieks, nenogurstošs jaunu mūziķu izglītošanā, aizraudams tos ar baroka laikmeta mūzikai vien raksturīgo greznumu un virtuozitāti.

Kopš 2004.gada kolektīvs ir pilna sastāva baroka orķestris, kas pilda arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas baroka orķestra pienākumus un spēlē vēsturiskos instrumentus. Collegium Musicum Riga un Māris Kupčs tikuši nominēti Lielajai Mūzikas balvai 2010 kategorijā Gada muzikālā vienība. 2012. gada vasarā izdots CD ieraksts Mūzika Rīgā 1570-1800.