Klasicisma mūzikas koncerts
“Scintilla”

14.08.2022. 18.00 – 19.30 | Mežotnes baznīcā

Mirdzošas stīgu balsis un jauneklīga enerģija: koncerts “Scintilla jeb “Dzirkstele” reprezentē agrīno itāļu stīgu kvarteta žanru. vēsture bieži vien ir glīti izpētīta caur klasicisma laikmetu līdz Jozefam Haidnam, un, lai gan viņa ģenialitāti nevar pārvērtēt, tomēr ir aizraujoši skatīties tālāk par Haidnu un izgaismot viņa itāļu laikabiedru darbību, kuri arī komponēja izsmalcinātus stīgu kvartetus.

18. gadsimtā itāļu virtuozikomponisti bija sastopami visā Eiropā. Visi programmā “Scintilla iekļautie komponisti bija slaveni vijoles virtuozi, izņemot Bokerīni, kurš bija čellists, un šo skaņražu kā izpildītāju darbs nebija atdalāms no viņu komponētās mūzikas. Itāļu galantajai mūzikai un izpildītājiem bija raksturīgs krāšņs tonis, virtuoza ornamentika un gluži kā operas žanram – jūtu pārbagāta izteiksme. Svarīgi, ka pēdējā laika pētījumi izceļ galantā stila īpašo itāļu izteiksmes līdzekļu klāstu un tā starptautisko ietekmi. Scintilla dara to pašu, piešķirot agrīnajiem itāļu stīgu kvartetiem būtisku vietu uz skatuves.

Galants (termins, kas atšķirībā no daudziem muzikoloģijas terminiem tika lietots arī tajā laikā) nozīmēja, ka mūzika bija raksturīga “kultulās muižniecības iezīmēm, attieksmei un manierēm”.

KONCERTPROGRAMMAS “SCINTILLA” KVARTETI ir tikpat daudzveidīgi kā 18. gadsimta unikālās personības un pastāvīgi mainīgās tendences. Džardīni (Felice Giardini, 1716-1796), Lombardīni Sirmenas (Maddalena Laura Lombardini Sirmen, 1745-1818), Bokerīni (Luigi Boccherini, 1743-1805) un Punjāni (Gaetano Pugnani, 1731-1798) darbi līdzīgi kā dzirksteles ir palīdzējuši uzplaukt stīgu kvarteta žanram. Un tāpat kā dzirksteles tie mirdz paši par sevi.

Koncertu atskaņos senās mūzikas kvartets Butter Quartet (Nīderlande): Anna Jane Lester / vijole, Chloe Prendergast / vijole, Isabel Franenberg / alts, Evan Buttar / čells

Ieeja koncertā BEZ MAKSAS.

Koncerts notiek sadarbībā ar “Radošās Eiropas” starptautisko rezidenču projektu EEEMERGING+ (Emerging European Ensemble); atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Sekojiet mums sociālajos tīklos:

Koncertu organizē SIA “Rīgas Senās mūzikas centrs”