Māris Kupčs

Diriģents

MĀRIS KUPČS mūziķa gaitas sācis kā kordiriģents, kopā ar paša dibināto kori Balsis 10 gadu garumā gūstot neskaitāmas uzvaras starptautiskos konkursos, tostarp prestižo BBC balvu “The Silver Rose Bowl”. Vēlāk pievēršoties klavesīna spēlei un orķestra diriģēšanai, dibinājis baroka orķestri Collegium Musicum Riga un baroka kori Collegium Choro Musici Riga, kā arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedru. Māris Kupčs vienlīdz veiksmīgi darbojies gan simfonisko  koncertu, gan operas un muzikālo izrāžu jomā, kā viesdiriģentam koncertējot Baltijas valstīs, Kanādā, Dānijā, Somijā, Francijā, Itālijā, Polijā, Krievijā, Zviedrijā, Izraēlā un ASV.

Māris Kupčs ir bijis daudzu operu un muzikālo izrāžu iestudējumu diriģents, starp tiem minami Johana Štrausa “Die Fledermaus” Latvijas Nacionālajā operā, “Wiener Waltz” Liepājas teātrī, Zigmara Liepiņa opera “Parīzes Dievmātes katedrāle” Latvijas Nacionālajā teātrī un vairāk nekā 25 baroka un klasicisma operas, ieskaitot Kačīni “Euridice”, Gluka “Orfeo ed Euridice”, Hendeļa “Acis and Galatea”, “Deidamia” un “Serse”, Monteverdi “L’Orfeo”, Mocarta “Don Giovanni” un “Mitridate, re di Ponto”, Salieri “Prima la Musica, poi le Parole” un Vivaldi “Ottone in Villa”.

Līdztekus aktīvai koncertdarbībai darbojas arī kā producents izrāžu un ierakstu veidošanā. Starp daudziem ierakstiem īpaši minama sadarbība ar Liepājas simfonisko orķestri, ierakstot kompaktdisku “Pūt, vējiņi!”, kas saņēma Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu 2000 unvairāk nekā piecus gadus bija viens no vislabāk pārdotākajiem kompaktdiskiem Latvijas vēsturē. Kopš 2018. gada Māris Kupčs ir prestižās britu izdevniecības Toccata Classics mākslinieks.

Māris Kupčs ir atzīts un pieprasīts vieslektors Eiropas augstskolās, īpaši jomās, kas skar Baha laika kora dziedāšanas un izpildījuma specifiku, 17. – 18. gs. operas izpildījuma un teātru repertuāra jautājumus, kā arī agrīnā romantisma orķestra izpildījumu. Kopš 2020. gada – Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas asoc. prof. Kopš 2014. gada Māris Kupčs ir izvēlēts par vienu no Eiropas senās mūzikas mentoriem starptautiskajā “Radošā Eiropa” projektā EEEMERGING (Emerging European Ensembles). 2020. gadā par sasniegumiem senās mūzikas pētniecībā iecelts par Triju zvaigžņu ordeņa virsnieku.