Collegium Musicum Riga

Vēsturiskie mūzikas instrumenti

Baroka orķestra COLLEGIUM MUSICUM RIGA nosaukums aizgūts no orķestra, kas Rīgā darbojies 17. gadsimtā. Mūsdienu orķestri 1990. gadā dibinājis Māris Kupčs – Latvijā mērķtiecīgākais baroka un klasicisma mūzikas pētnieks, nenogurstošs jauno mūziķu skolotājs.

Collegium Musicum Riga ir ticis uzaicināts piedalīties starptautiskos festivālos un projektos Baltijas valstīs, Francijā, Dānijā, Norvēģijā u.c. Īpaši izceļamas operu viesizrādes, kas ar lieliskiem panākumiem ir izrādītas tādos ievērojamos festivālos kā “Krakow Opera Summer Festival” (2011, Polija) un Sanktpēterburgas festivālā “International Chamber Opera Festival” (2016 un 2019, Krievija). Tāpat cieša sadarbība ir izveidojusies ar Eiropā atzītiem senās mūzikas interpretiem, diriģentiem Dāvidu Šēmeru (David Shemer), Franku-Emanuēlu Komti (Franck-Emmanuel Comte), blokflautistu Ēriku Bosgrāfu (Erik Bosgraaf) un daudziem citiem.

Orķestra īpašā prioritāte ir Latvijas teritorijā sarakstītā 17. un 18. gs. mūzika, kuru Māris Kupčs ar nerimstošu interesi meklē arhīvos gan Latvijā, gan citviet Eiropā. Īstenoti vairāki ievērojami pirmatskaņojumi: J. Ā. Hillera opera “Medības”, “Latviešu kantāte Ta Simtaa Dzeesma”, G. M. Tēlemaņa “Wie bin ich doch so herzlich froh”, Missa sopra “Ein Kindelein so löbelich”, F. Ā. Feihtnera “Cyrrus und Casandea”, J. V. Mēdera “Mateja pasija”, G. H. T. Perles kantāte “98. psalms”, K. H. Grauna oratorija “Jēzus nāve” ar Vecā Stendera tulkojumu latviešu valodā un daudzi citi skaņdarbi, kas bez Māra Kupča ieinteresētības tā arī būtu palikuši šodienas publikai nezināmi.

Collegium Musicum Riga un Māris Kupčs tikuši nominēti Lielajai mūzikas balvai – 2010. gadā kategorijā “Gada muzikālā vienība”, bet 2017. gadā – “Par izcilu sniegumu gada garumā”. 2012. gada vasarā izdots albums “Mūzika Rīgā. 1570-1800”, kas tika nominēts Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvai.

Šāds baroka orķestris ar vēsturiskajiem instrumentiem un vēsturisko atskaņošanas praksi ir vienīgais Latvijā un Baltijā, kuram ir regulāra koncertsezona visa gada garumā.