Rīgas Senās mūzikas centrs
Senā mūzika – aktuāla, izglītojoša un aizraujoša!
Pēdējo 30 gadu laikā senās mūzikas aktivitātes diriģenta, senās mūzikas pētnieka Māra Kupča vadībā ir kļuvušas par neatņemamu sastāvdaļu Latvijas kultūras telpā. Rīgas Senās Mūzikas centrs ir vienīgā šāda veida senās mūzikas un kultūras mantojuma saglabājošā organizācija Baltijas valstīs, kas ciešā sadarbībā ar Rīgas Vēsturiskā teātra un mūzikas biedrību ir aktualitāšu centrs, mūsdienu senās mūzikas tendenču atspoguļotājs un šīs jomas intelektuāli neformālais forums.
2010. gadā diriģents Māris Kupčs dibināja baroka kori Collegium Choro Musici Riga, bet 2005. gadā – baroka orķestri Collegium Musicum Riga. Tā nosaukums aizgūts no orķestra, kurš darbojies Rīgā 17. gadsimtā un tas apvieno profesionālus mūziķus, kuriem interesē senās mūzikas atskaņošana, balstoties uz vēsturiskām tradīcijām un izmantojot vēsturiskus mūzikas instrumentus vai to kopijas, par pamatmērķi liekot šīs tendences attīstīšanu un popularizēšanu, Rīgas un visas Latvijas mūzikas mantojuma izzināšanu un tā atskaņošanu arī starptautiskā līmenī.
Vairāk nekā 50 senās mūzikas notikumi
Līdz ar šiem kolektīviem aktīvi darbojas arī Baltijā vienīgais vēsturisko koka pūšaminstrumentu ansamblis Stadt-Hautboisten Riga, solisti Elīna Šimkus, Ilze Grēvele-Skaraine, Maija Kļaviņa, Gertruda Jerjomenko, Edgars Skarbulis, Monta Martinsone u.c., diriģenta Māra Kupča vadībā piepildītās koncerttelpās gada laikā publikai piedāvājot vairāk nekā 50 koncertus un pasākumus.
Mākslinieki kopā pārstāv neatkarīgo baroka operteātri, kas veido operu iestudējumus vēsturiskā režijā. Viens no pēdējiem iestudējumiem – “Stories of Clorinda, Jephte and Ismène”, kas saņēma spožu kritiku no Sanktpēterburgas kameroperas (Krievija), kur tā tika izrādīta 2019. gada oktobrī.
Paralēli tam vasarā tiek organizēti arī 3 senās mūzikas festivāli – Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivāls “Vivat Curlandia!” (Bauska), Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls, bet no 2019. gada senās mūzikas mīļotājus aicina jauns festivāls Daugavpilī – “Gadsimtu mūzika”. Kopš 2014. gada Rīgas Senās Mūzikas centrs ir viens no galvenajiem partneriem un Baltijas reģiona pārstāvjiem starptautiskajā rezidenču projektā EEEMERGING (Emerging European Ensembles), ko atbalsta “Radošā Eiropa”. Diriģents Māris Kupčs kā viens no projekta mentoriem kopā ar Eiropas partneriem ir izstrādājuši veiksmīgu mehānismu, kas ļauj meklēt, atlasīt, apmācīt un popularizēt labākos Eiropas jaunās paaudzes senās mūzikas ansambļus.
Kā Latvijā, tā ārpus Latvijas robežām senās mūzikas atskaņotājmākslinieki ar lielu entuziasmu dot iespēju klausītājiem izbaudīt mūziku, kas, pateicoties vēsturiskajiem instrumentiem un mūziķiem, kuri ir senās mūzikas pētnieki, iegūst pavisam citu vērtību – mūzika kļūst “tīra”, no nepamatotiem stereotipiem un maldīgām interpretācijām brīva, iegūstot vēsturiskajam periodam raksturīgo krāšņumu un smalkumu.
Šie ir entuziasti, cilvēki, kuri īsteno Rīgas Senās mūzikas centra projektus